Ferforje Pencere Korkulukları

1 2 3 4 5 6 7

Bilgilendirme

Gösterilecek kayıt yok.

  Ferforje Fransızca bir sözcük.

Sözlük karşılığı;

“ocakta çalışılan ve dövülerek işlenilen demir”

olan ferforje sözcüğü, bugün günlük hayatta demir işçiliğiyle yapılan bir sanatın adı.  Kömür ocağında kızdırdıkları demiri, örste çekiçle döverek

şekil veren eski demirci ustaları, zamanla işi ilerleterek bunu bir sanata dönüştürmüşler.

Demirin ateşle dansından ferforje sanatı doğmuş. Günlük işlerde kullanılan at nalı, kazma, saban demiri gibi kaba demir aletleri yapan demirci ustalarından bazıları,

zamanla ustalaşarak süslü ve ince işler yapmaya başlamış.

Ocakta kızaran demirin, hünerli ustaların ellerinde

oya gibi işlenmesiyle ortaya çıkan sanat eserlerine ferforje denmiş.

İnsan doğaya sözünü geçirmek yolunda en fazla uğraşı demire karşı vermiştir ve uzun yıllar boyunca çekiç, demirle tek baş etme yöntemi olarak görülmüştür. İlk örneklerinden biri 4.yy.’a ait Dorset’te bulunan bir pencere parmaklığıdır.12.yy.’da artık S ve C kıvrımları ferforjenin eskimeyen dilinin vazgeçilmez sözcükleri arasındadır.

Yaprak ve çiçek motiflerinin plaka demirden ilk örneklerine de bu yy.’da Almanya’da rastlanır.

14.yy.’da dört yaprak motifine de rastlamaya başlarız. Bunun erken ve güzel örnekleri İtalya’da vardır. Demirde bu süslemelerle üçüncü boyutun da güzelliği katılmış, ışık ve gölge etkileri olabildiğince kullanılmıştır. Demirin çok kullanıldığı alanlar olan ocak ve şöminelerde ateşe dayanıklılığın üstünlüğü nedeniyle döküm ferforjenin yerine geçer.

 

Ferforje Pencere Korkuluğu

Ferforje pencere korkulukları güvenlik amacıyla pencere önlerine takılmaktadır. Günümüzde sadece güvenlik amaçlı değil binanın dış görüntüsüne estetik bir görünüm katmak içinde kullanılır. Genellikle villa, köşk, müstakil evlerde tercih edilse de yüksek binalarda da ferforje pencere korkuluklarına rastlamaktayız. Pencere korkuluklarının doğru ölçülendirilmesi ve monte edilmesi güvenlik açısın önem arz etmektedir. Bu açıdan işinin ehli firmalarla çalışılması gereklidir. Ferforje demir imalatı sizlere bu konuda her türlü desteği sağlamaktadır. Kaliteli ve sağlam ferforjelerin yanı sıra işinde usta çalışanları özel yapılan tasarımlarla da farklı olmayı başarmıştır. Geniş ürün yelpazesi her kesime hitap etmekle birlikte mekana uygun tasarımlarda yapabilmektedir. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.